Методичне об'єднання вчителів іноземної мови

 

ДПА

https://drive.google.com/file/d/0BzdXG7tgxVLXMXhYVExWZS1DclE/view?usp=sharing

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ МОНУ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ ДПА-2017З ІНОЗЕМНИХ МОВ У 9 КЛАСІ

Державна підсумкова атестація з іноземних мов проводиться лише у письмовій формі та має три складові частини (читання, використання мови та письмове повідомлення).

 Матеріали для підсумкової атестації у 9-му класі готують вчителі за рекомендаціями МОН. Звертаємо увагу на дотримання основних вимог щодо підготовки завдань. Насамперед це відповідність завдань рівням, зазначеним у Державних стандартах та навчальних програмах: для загальноосвітніх навчальних закладів рівень А2+; для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням іноземних мов рівень В1. Підготовлені матеріали повинні забезпечити виявлення рівня сформованості умінь у двох видах мовленнєвої діяльності, бути побудованими на комунікативно-когнітивному і компетентнісному підходах та перевіряти не знання учнів про мову, а рівень володіння учня іноземною мовою.

Вчитель формує завдання з трьох вищезазначених складових частин відповідного рівня та відповідно до типу навчального закладу у формі біле- тів на окремому бланку.

         До складу білетів входить: 1 текст для читаня з післятекстовим завданням, 1 текст із пропусками на використання мови та 1 завдання для написання письмового повідомлення.

 Кількість білетів готується вчителями відповідно до чисельності учнів у класі, які виявили бажання проходити підсумкову атестацію. Кожен учень отримує окреме завдання. Завдання учні виконують на аркушах зі штампом відповідного навчального закладу. Час, відведений на виконання усіх завдань,— 60 хвилин. Правильність виконання завдань оцінює вчитель відповідно до критеріїв та схеми оцінювання завдань.

 

 

Основні вимоги до складових державної підсумкової атестації

1.Перше питання білета — читання тексту та виконання післятекстового завдання. Мета — виявити рівень сформованості умінь учнів читати і розуміти автентичні тексти самостійно, у визначений проміжок часу. Типи текстів: статті із періодичних видань; листи (особисті, офіційні тощо); оголошення, реклама; розклади (розклад уроків, руху поїздів тощо); меню, кулінарні рецепти; програми (телевізійні, радіо- тощо); особисті нотатки, повідомлення. Форми завдань: завдання із вибором правильної відповіді; завдання на встановлення відповідності (добір логічних пар); запитання з короткими відповідями (2—3 слова); встановлення логічного порядку простого тексту; знаходження аргументів та висновків; встановлення зв’язків між інформа ційними блоками; вибір назв абзаців тексту із запропонованих назв. Для кожного тестового завдання запропоновано декілька варіантів відповідей, з яких тільки одна правильна. Завдання вважається виконаним правильно, якщо в бланку відповідей указана тільки одна літера, якою позначе- на правильна відповідь. Орієнтовні зразки екзаменаційних завдань для проведення ДПА

 2.Друге питання білета — використання мови. Це завдання відкритої форми з короткою відповіддю. Мета — визначити рівень володіння лексичними, граматичними, семантичними та прагматичними знаннями, що дадуть можливість учням вільно спілкуватися іноземною мовою. Забезпечення: тексти, різні за обсягом та складністю. Завдання завжди пов’язані із ситуаціями спілкування в контексті дійсності та життя у країнах, мова яких вивчається. Форми завдань: текст із пропусками для заповнення. Завдання полягає втому, щоб учень заповнив пропуски в тексті, використовуючи пода ні слова або словосполучення. Вибір пропущених місць здійснюється відповідно до мети, знань, навичок та вмінь, що перевіряються, з лексики чи граматики. Таке завдання вважається виконаним правильно, якщо в бланку відповідей записана правильна відповідь.

Третє питання білета — писемне мовлення. Мета — визначити рівень сформованості в учнів навичок та вмінь, необхідних для вирішення на пись- мі комунікативних завдань, що пов’язані із повсякденним життям. Пропоновані завдання: письмові завдання супроводжуються спеціальними поясненнями, які визначають, про що саме учні повинні написати. Від учнів вимагається створити тексти на основі конкретної ситуації і направляючих вказівок: письмових підказок (повідомлень, листів, оголошень, реклами тощо); візуальних підказок (картинок, фотографій, таблиць, схем тощо). Таке завдання вважається виконаним правильно, якщо учень надав запис завдання без граматичних та лексичних помилок.

Запропоновані варіанти завдань для проведення державної підсумкової атестації з англійської мови у 9-х класах загальноосвітніх і спеціалізованих навчальних закладів повністю відповідають Орієнтовним вимогам до змісту атестаційних завдань, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 20.02.2015 № 192. Структура атестаційної роботи Згідно з Орієнтовними вимогами Міністерства освіти і науки України до змісту атестаційних завдань (наказ МОНУ від 20.02.2015 № 192

 

 Оформлення атестаційної роботи Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.02.2015 № 192, атестаційна робота оформлюється письмово на аркушах зі штампом школи, дотримуючись вимог оформлення письмових робіт, до прикладу: У верхній лівій частині титульної сторінки подвійного аркуша ставить- ся штамп відповідного навчального закладу. На ньому зазначається дата, до прикладу: 01.06.2017 р. Підписування роботи починається на сьомому рядку титульної сторінки: Робота з державної підсумкової атестації з англійської мови за курс основної школи учня (учениці) 9 класу (прізвище, ім’я, по батькові у формі родового відмінка) На другій сторінці на перших двох рядках записують вид роботи та назву тексту, до прикладу: I. ReadingFavouriteCities Оформлення відповідей на завдання атестаційної роботи здійснюється учнем (ученицею) на аркушах зі штампом навчального закладу або на спеціальному бланку відповідей, що розробляється навчальним закладом. У чистовому варіанті атестаційної письмової роботи виправлення (крім лексичних, орфографічних помилок) вважаються помилкою і не зараховуються як правильні відповіді. Критерії оцінювання атестаційних завдань Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 13.04.2011 № 329, у системі загальної середньої освіти визначено критерії оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців), що встановлюють відповідність між вимогами до знань, умінь і навичок учнів і показником оцінки в балах відповідно до рівнів навчальних досягнень. Ці критерії реалізуються в нормах чотирьох рівнів досягнень: початкового, середнього, достатнього, високого. 

 

 

Аналіз ДПА з англійської мови 2016.

Державна підсумкова атестація з іноземних мов, відповідно до наказу МОН України від 16.09 2015 р. No940 «Про проведення державної підсумкової атестації учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти у 2015/2016 навчальному році» та внесених до нього змін, проводилась 20 травня за єдиними завданнями. Завдання для державної підсумкової атестації з іноземних мов на 2015/2016 навчального року були підготовлені експертною групою та міжнародними організаціями з урахуванням особливостей національного навчально-методичного забезпечення та зорієнтовані на рівні Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти та Державного стандарту базової та повної загальної освіти та відповідно до чинних навчальних Програм з іноземних мов для загальноосвітніх навчальних закладів (рівень В1) та загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням іноземних мов (рівень В2).

Зміст і формат ДПА враховує головну мету навчання іноземної мови у загальноосвітніх навчальних закладах — формування в учнів комунікативної компетенції, базою для якої слугують комунікативні вміння, сформовані на основі мовних завдань і навичок. Завдання складалося з двох розділів: читання та користування мовою та писемне мовлення. Зміст тестових завдань був побудован на автентичних зразках мовлення, прийнятих у англомовних країнах та повністю відповідав сферам і тематиці ситуативного спілкування, зазначеним у шкільній навчальній програмі. Об’єктами контролю були визначені читання і письмо як види мовленнєвої діяльності, а також лексичний і граматичний аспекти іншомовної комунікації через використання мови.

Проаналізувавши результати ДПА з англійської мови, виявили, що завдання виконали:

на високому рівні навчальних досягнень – 30 % учнів;

на достатньому рівні навчальних досягнень – 47%;

на середньому рівні – 22%;

на початковому рівні – 1 %

Всього якість знань – 77%

Найкращі результати з ДПА (80-90%) показали наступні школи: № 1, 2, 4, 6, 8, 9, 12, 16, 23, 25, 35.

Школа № 3 та КУГ показали 100%.

За деякими рівнями результати ДПА перевищили результати річного оцінювання. Наприклад: І рівня – річна – 4 %, ДПА – 1, 2%;

ІІ рівня – річна – 26%, ДПА – 22%;

ІVрівня – річна – 20%, ДПА – 30%.

Проаналізувавши результати ДПА з англійської мови, можна сказати, що найкраще учні впоралися з завданням множинного вибору з трьома варіантами відповіді до кожного тексту (вибір однієї правильної відповіді з трьох). Це було шість коротких окремих текстів, представлених у формі листівки, оголошення, вивіски, інструкції на товарах широкого вжитку, інформаційних повідомлень (друкованих чи письмових). Таким чином учні показали вміння виокремлювати загальну та детальну інформацію з текстів, що використовуються в повсякденному спілкуванні. ДПА з англійської мови показала, що в учнів на високому рівні сформовані уміння й навички диференціювати основні факти і другорядну інформацію з метою пошуку необхідної інформації для виконання певного завдання ( секція 2 розділу І); розуміти прочитаний матеріал; узагальнювати зміст прочитаного; виокремлювати ключові слова та визначати за контекстом значення незнайомих слів.

Найбільшу кількість помилок учні допустили при виконанні завдання множинного вибору на заповнення пропусків у тексті.

Таким чином вони визначили недостатню сформованість мовних умінь, навичок та рівень засвоєння лексичного і граматичного матеріалу (використання мови).

Що стосовно розділу «Писемне мовлення» найбільш слабкі учні зовсім не приступали до його виконання , таким чином показав низький рівень сформованості умінь, необхідних для виконання на письмі комунікативних завдань, які пов’язані із повсякденним життям.

Учні з достатнім та високим рівнем навченості показали вміння писати особисті листи, використовувати формули мовленнєвого етикету, прийняті в англомовних країнах, розповідаючи про окремі факти та події свого життя, висловлюючи власні міркування і почуття.

Враховуючи все вищесказане, можна скласти наступні рекомендації для вчителів, які викладають англійську мову в 11 класі:

 

1.​ Організувати систему роботи одинадцятикласників із тестовими завданнями різної форми над мовними темами, передбаченими програмою дпа та ЗНО, та щодо написання зв'язних висловлювань на морально-етичні та суспільно-політичні теми.

2.​ Особливу увагу приділити повторенню тих розділів і тем, із яких учні виявляють найбільші прогалини в знаннях.

3.​ Постійно відстежувати, наскільки успішно учні виконують завдання невисокого рівня складності, та пропонувати їм для роботи більш складні тестові завдання.

4.​ Коригувати роботу школярів щодо вдосконалення набутих умінь і навичок, відстежуючи успішність виконання тестових завдань різних типів за підсумками вивченої теми (наприклад, під час виконання контрольної роботи).

5.​ Формувати в одинадцятикласників навички щодо виконання тестових завдань різними методами (довільним, відкиданням тощо).

6.​ Опрацювати з учнями алгоритми виконання тестових завдань різних форм.

7.​ Приділяти належну увагу використанню вправ, спрямованих на формування в учнів здатності використовувати граматичні структури, які вивчаються, в усному мовленні, що значно підвищить якість письмового виконання завдань.

8.​ Опрацювати зміст навчального матеріалу з використанням інтерактивних методів і технологій навчання, що суттєво підвищує якість знань з граматики іноземної мови, забезпечує формування умінь і навичок використання іноземної мови як засобу спілкування.